ВЪЗЛОЖИТЕЛИ
Община Самоков
ПАРТНЬОРИ
Камара на архитектите в България,
Съюз на архитектите в България,
Съюз на урбанистите в България,
ОРГАНИЗАТОРИ
ЕКИП
По организацията на конкурса работиха:
Възложител - Община Самоков:
Владимир Георгиев, Кмет на Община Самоков,
Главен архитект Надежда Клинчева-Колева,
Директор ТСУЕП инж.Евелина Перфанова,
Ст.експерт ТСУЕП арх.Стоянка Касабова, Координатор на проекта за Възложителя
Както и всички отдели и експерти на Община Самоков, ангажирани по проекта.
Организация и задание – Urbanistas.:
Арх. Бойка Огнянова
Урб. Мила Йолова
Арх. Кремена Мускурова
Урбанистични проучвания:
Урб.Ангел Буров
урб.Димитър Трифонов
урб.Васил Маджирски
Фито-санитарна оценка:
Доц. д-р Стефан Мирчев
Гл. ас. д-р Николай Зафиров
Маг. еколог Рашид Рашид
Правна рамка и обществена поръчка:
Адв. Цвета Стоева-Йоцова
Дизайн:
Арх. Симона Кабадова
ВЪЗЛОЖИТЕЛИ
По повод отбелязването на 120 години от основаването на най-стария български планински курорт Боровец, Община Самоков заедно с партньорите си - Камара на архитектите в България, Съюз на Архитектите в България и Съюз на урбаниститие в България, обявяват международен архитектурен конкурс за територията “Златният триъгълник” в курорта.
ОСНОВНА ЦЕЛ
Основната цел на конкурса е да събере широк спектър и на високо ниво идейни проекти за устройственото развитие и архитектурния облик на територията, от които да се излъчи подходящ за Визията на Общината за развитието на курорта проект за етапна реализация.
ФОРМАТ
Конкурсът е международен, анонимен, едноетапен и с награди.
СТОЙНОСТ
Общата стойност за реализация на инвестиционното намерение е до 60 млн лева без ДДС, при реализация на максимално допустимите устройствени показатели - застроена площ (ЗП) от 5 285 м2; разгърната застроена площ (РЗП) от 22 019м2 ; подземна застроена площ с възможност за два подземни етажа с обща площ
от 14 092 м2; вертикална планировка от 5 285 м2 ; паркоустройство от 7 046 м2.
Хонорарът за проектиране е до 1 011 108 лв без ДДС (28 лв/кв.м РЗП и подземна застроена площ).
НАГРАДИ
Конкурсът предвижда присъждането на общо пет премии на отличените и класирани от журито проекти както следва:
I място – 20 000 лв. и право за директно договаряне на работна фаза на инвестиционния проект на стойност от 28 лв/кв.м без ДДС.
II място – 12 000 лв.
III място – 8 000 лв.
Две премии от по 5 000 лв. на отличени от журито проекти.
СРОК ЗА ПРЕДАВАНЕ НА ПРОЕКТИТЕ - 10 ЯНУАРИ 2018 / 17:30 GMT+2
ЖУРИРАНЕ И РЕЗУЛТАТИ - ЯНУАРИ 2018
ЖУРИ
В състава на журито влизат седем водещи професионалисти и експерти в областта на урбанизма, ландшафтното и градско планиране и опазването на културното наследство, които ще имат тежката задача да отсеят най-добрите проектни предложения за центъра на Боровец.
арх.Рита Юстенсен,
Директор на отдел “Планиране и архитектура”, Копенхаген
Art & Build, Брюксел, Белгия
арх.Ваня Серафимова, Ателие Серафимов Архитекти
Съосновател на Atelier Oslo, Норвегия
юрист, Община Самоков
арх.Йорданка Кандулкова, Преподавател по Културно наследство в УАСГ, София, България
Рита Юстесен, архитект
Директор на отдел “Планиране и архитектура”, Копенхаген
Рита Юстесен е директор на отдел “Планиране и архитектура” към Copenhagen City and Port Development, най-голямата компания за градско планиране в Копенхаген, Дания, Отдел “Планиране и архитектура” е отговорен за развитието на новия град, Орестад, близо до Копенхаген, и за реконструкцията на Нордхавн - най-големият и амбициозен скандинавски проект за градско развитие досега, осигуряващ 40 000 жилища и 40 000 работни места на пристанищна територия от 200 хектара.
Рита Юстесен е автор на няколко статии за развитието на Копенхаген и е изнасяла лекции по темата из цял свят. Тя също е добре позната и често канена за член на жури в международни архитектурни конкурси по цял свят, наред с факта, че ежегодно е отговорна за около 3-4 конкурса, провеждани от Copenhagen City and Port Development.

Павел Янчев, архитект
Art & Build, Брюксел, Белгия
Павел Янчев е архитект и урбанист с богата практика в сферата на урбанизма и градското планиране. Завършил е катедрата по градоустройство в УАСГ (2007) и магистърската програма “Населени места” към Католическия университет в Льовен. Работил е по проекти в София, Москва и Брюксел. Работил е с фирма СТОА в София и Москва, с архитектурните студия ZOOMStudio в София и ARTER в Брюксел. От 2012 г. е архитект в Art & Build, Брюксел.
Заедно с Орлин Манолов, арх.Янчев организира пленера UURRBBAANN (2008) и конкурса за Метростанция 20 (съвместно със Sofia Architecture Week, 2011). Янчев и Манолов са и куратори на Sofia Architecture Week 2013 на тема Град на бъдещето (Future City).
Павел Янчев е автор на статии на градоустройствена тематика в списания като Abitare Bulgaria. Бил е част от екипа на проекта "София - град на хората".

Мариус Мове, архитект
Съосновател на Atelier Oslo, Норвегия
Мариус Муве е основател и съдружник на Atelier Осло. Работил за Sverre Fehn (2002-2006) по Националния архитектурен музей, Музея на ледниците, Музея на Хамар и Издателската къща Gyldendal. През 2006 г. основава архитектурното студио Atelier Oslo заедно с Нилс Уле Брандсег, Томас Лиу и Йонас Нурстед. От тогава Мариус Мове е бил гост-преподавател в Училището по архитектура и дизайн в Осло (AHO Oslo) и Норвежкия университет за науки и технологии (NTNU) в Трондхайм. Мариус Мове е бил жури в конкурсите за Дом на културата Notodden и Gystadmarka.
Портфолиото на Atelier Осло включва, както големи жилищни проекти, така и еднофамилни къщи и малки инсталации. Atelier Oslo спечели международния конкурс за новата централна библиотека в Осло през 2009 г., наградата Sundts premie на Асоциацията на архитектите в Осло за 2016 г., както и получи номинация за наградата Мис ван дер Рое за 2016.

Йорданка Кандулкова, архитект
Преподавател по Културно наследство в УАСГ, София, България
Доц. д-р арх. Кандулкова е член на Българския национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места, ИКОМОС.
От 1996г. е редовен преподавател в Архитектурния факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София в Катедра „Опазване на архитектурното наследство. Работи в “Националния институт за недвижимо културно наследство” като проектант, научен сътрудник и инспектор, а в периода 2010-2011г. е негов директор.
Автор е на редица научни публикации и доклади, посветени на опазването на културното наследство. Професионалният й опит включва още устройствено планиране на исторически територии, консервация, реставрация, експониране и адаптация на архитектурни и археологически недвижими ценности и съвременно архитектурно творчество.

Ваня Серафимова, архитект
Управляващ партньор в Ателие Серафимов Архитекти
Архитект Ваня Серафимова е управител на „Ателие Серафимов Архитекти” и е член на експертния съвет по архитектура към Община Самоков.
През 41-годишната си професионална кариера като проектант в Софпроект и "Кишо Курукава Архитекти и съдружници", както и като главен архитект на Община Изгрев, е работила по разнообразни градоустройствени проекти, обществени сгради и сгради за здравеопазването, офис и търговски центрове, индустриални сгради и складове, хотели, жилищни сгради, индивидуални къщи, интериори и други.

Надежда Клинчева-Колева, архитект
Главен архитект на Община Самоков
Арх. Надежда Клинчева-Колева завършва “Архитектура” и “Мениджмънт на инженерна фирма” във Висшия институт по архитектура и строителство през 1996 г.
В периода 2000-2003 година заема поста на Главен Архитект в Община Златица, а от 2005 г. досега е Главен Архитект в Община Самоков, респективно и на Национален курорт Боровец.
В тази си роля участва и спомага осъществяването на множество градоустройствени и социални проекти с отношение към Община Самоков и курорт Боровец, сред които Интегриран план на община Самоков, финансиран от Министерство на инвестиционното проектиране и Общ устройствен план на курортно-туристическа-локалицазия «Самоков-Боровец-Бели Искър», чиято основна заслуга е предпазването на курорта и прилежащатата му територия от хаотично и прекомерно застрояване.

Ангелина Вангелова, юрист
Секретар на Община Самоков
Според българското законодателство (Закон за обществените поръчки) се изисква задължително участие на юрист в състава на журито.
Ангелина Вангелкова е юрист с опит в държавната администрация. Завършва Право в Югозападен университет „Неофит Рилски” през 2000 г. От 2004 г. до момента е секретар на Община Самоков. С дългогодишния си опит в публичната адмнистрация г-жа Вангелкова е участвала в изготвянето и процедирането на множество общински проекти, свързани с градоустрайственото развитие на Община Самоков.